Abdovina (lat. Sambucus ebulus L.) je višegodišnja zeljasta biljka koja pripada rodu Sambucus u porodici moškovičevki (lat. Adoxaceae). Stabljika je snažna i uspravna i iz puzave podloge može da naraste i do 2 m.
Latinski: Sambucus ebulus L.
Engleski: Red dwarf
Porodica: moškovičevke (lat. Adoxaceae)
Dimenzije: do 2 m
Karakteristike
Jezgro grana je belo. Listovi su veliki, dugi do 30 cm, smešteni duž stabljike, složeni i perasto sastavljeni od 5 - 9 listića nazubljenih ivica. Cvetovi su dvopolni, a na vrhu stabljike su sakupljeni u pastozne, trolisne cvasti. Imaju dvostruko cveće, čaška ima 5 latice, venac je namotan i sastavljen od 5 belih latica sa šiljastim vrhom. Prašnika ima mnogo i tamnocrvene su boje. Cvetaju u julu i avgustu, kada ih posete brojni insekti, posebno pčele koje sakupljaju nektar i nešto polena. Plodovi su crni i čine ih blistave, eliptične, blago na vrhu spljoštene bobice koje sadrže 3 - 4 semena, a sazrevaju u ranu jesen.
Stanište
Prirodno raste u Evropi i zapadnoj Aziji. Može se naći na osunčanim mest, bogatim i humoznim zemljištima, pašnjacima, zapuštenim mestima, uz naselja i uz ivice šuma, a razmnožava se semenom.
Etimologija
Latinsko ime roda Sambucus je ime za crnu bazgu. Potiče iz Grčke reči "sambuca", što je bio naziv za muzički instrument koji se pravio od drveta srodne vrste crne bazge Sambucus nigra). Ime složenice je od grčkih reči eu (dobro) i boule (pomoć). Biljka je vrlo česta u našim krajevima, vrlo je slična bazgi i zato je u narodu poznata kao divlja bazga. Na stranim jezicima nazivi su danewort, red dwarf (eng.), Zwerg-Holunder, Attich (njem.), sureau hieble, sureau iebele, petit sureau, hieble (fr.), sambuco lebbio, sambuchella (ital.), sauco menor, iezgo (spa.), smrdljiv bezeg (slo.).
Srodne vrste su crne (Sambucus nigra) i crvena bazga (Sambucus racemosa).
Upotreba
Bobice, lišće i korenje koriste se u narodnoj medicini. Bobice i lišće se beru u septembru i oktobru, a koren se može vaditi u jesen i proleće. Koristi se za lečenje urinarnog sistema i pomaže kod respiratornih organa bolesti umirujućeg kašlja i lečenja promuklosti. U savremenom herbalizmu biljka nije popularna, naprotiv, svi delovi biljke mogu izazvati povraćanje, dijareju, povećanje zenica i vrtoglavicu.
Ostavite odgovor