Apeninska šumarica ili apeninski detlić (lat. Anemone apennina L.) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ljutića (lat. Ranunculaceae). Može da naraste i do 30 cm u visinu.
Latinski: Anemone apennina
Engleski: Apennine anemone, Blue anemone
Porodica: ljutići (Ranunculaceae)
Dimenzije: do 30 cm
Karakteristike
Koren je gomoljasto zadebljao i crn dok je stabljika crvenkasta, uspravna, dlakava i jednostavna, a može da naraste i do 30 cm u visinu. Listovi se nalaze na dlakavoj stabljici, urezani su i dugo 5 - 15 cm. Cvetovi su veliki (oko 4 cm) s duguljastim, plavim ili retko belim laticama. Ima puno bledožudih ili belih prašnika, a svaki ima po jedan semeni embrion. Cveta od marta do juna, a plod je jednosemeni orah.
Poreklo
Ime roda Anemone po Teofrastu potiče od grčke reči za vetar - anemos, jer je cveće koje se njiše na laganom povetarcu. Ime apeninska odnosi se na lanac planina Apenina u Italiji. Na stranim jezicima nazivi su blue anemone (eng.), ApenninVindroschen (nem.), Anemone des Apennins (fr.), Anemolo dei boschi i Anemone dell’Appennino (it.), i dr.
Stanište
Raste na predelima srednje i južne Evrope, od nizina do planina, uz šume i šikare sa umereno kiselim staništima koja su bogata azotom. Zaštićena je vrsta i gaji se isključivo kao ukrasna biljka. Voli svetlo ili polusenu i oceđeno i vlažno zemljište. Ne odgovara mu vruća klima i suvo zemljište, a uspeva na kiselim tlima. Razmnožava se semenom u peskovitom tlu ili deljenjem rano u proleće ili jesen kada se sadi na dubinu od 5 cm i rastojanje od 10 - 15 cm.
Tokom reprodukcije seme cveta za dve godine. Postoji nekoliko poznatih vrsta, npr. Plena i Purpurea vrste koje imaju dvostruku vrstu cvetova.
Upotreba
Apeninska šumarica je otrovna biljka zbog čega nije za upotrebu.
Srodne vrste
Foto: Sonja Kalee / Pixabay
Ostavite odgovor