Brojanica ili biserna ogrlica (lat. Senecio rowleyanus ili Curio rowleyanus) je zeljasta višegodišnja biljka koja pripada porodici glavočika (lat. Asteraceae). Može da bude dužine oko 60 - 90 cm.
Latinski: Senecio rowleyanus, Curio rowleyanus
Engleski: String-of-pearls, String-of-beads
Porodica: Glavočike (Asteraceae)
Dimenzije: 60 - 90 cm
Karakteristike
Stabljika je tanka, duguljasta i puzava, a može da bude dužine oko 60 - 90 cm, dok je koren brojanice plitak.
Listovi su okrugli, veličine graška i prečnika oko 5 mm i izgledaju poput zelenih perla. Na jednom delu su urezani otvori koji omogućavaju prodor svetlosti.
Cvetovi su pojedinačni, dvopolni, prečnika oko 1 cm i bele boje. Imaju brojne prašnike sa ljubičastim ili žutim i duguljastim nitima koje vire iz cvetova poput čuperka. Imaju prijatan blag miris sličan cimetu.
Poreklo
Ime roda Senecio potiče od latinske reči senek što u prevodu znači starac, jer brzo cveta i u prvi plan dolazi beli papusu koji podsećaju na starčevu bradu i sivu kosu. Ime vrste dato je u čast engleskog botaničara Gordona Daglasa Roulija koji se specijalizovao za proučavanje sukulenata i kaktusa.
Na stranim jezicima zove se string of beads i string of pearls (eng.), kleinia à groseilles vertes, collier de perles i séneçon de Rowley (fra.), Erbsenpflanze i Erbsen am Band (nem.), senecio a collana (ita.), rosário (por.), planta rosario i bolitas cogantes (špa.), krunica (hrv.)
Stanište
Prirodno raste u regionu jugozapadne Afrike. Raste između kamena i ostalih biljaka iza kojih se krije od prejakog sunca. Kod nas se gaji kao ukrasna biljka u saksijama, obično u visećim teglama. Brojanica traži polusenovito i slabo sunčano mesto sa peskovitim i dobro dreniranim zemljištem. Za fazu rasta joj trebaju tople temperature između 21 -27°C, dok zimi zahteva hladnije prostorije sa od oko 15°C i manje zalivanja. Razmnožav se u proleće i leto sečenjem izdanaka na dužini od oko 10 cm.
Upotreba
Brojanica je otrovna biljka i kod osetljivih ljudi obično izaziva dermatitis na koži.
Srodne vrste
- Afrička ivančica
- Ageratum
- Artičoka
- Brojanica
- Crni koren
- Endivija
- Hajdučka trava
- Ivančica, bela rada
- Kanarska ivančica
- Krasuljak
- Maslačak
- Pelin
- Radič
Foto: Forest and Kim Starr / CC
Ostavite odgovor