Karfiol (lat. Brassica oleracea var. Botrytis) je zeljasta, dvogodišnja biljka koja pripada u porodicu kupusnjača (lat. Brassicaceae). Stabljika raste nerazgranato do 50 cm visine.
Latinski: Brassica oleracea var. Botrytis
Engleski: Cauliflower
Porodica: Kupusnjače (Brassicaceae)
Dimenzije: do 50 cm
Karakteristike
U prvoj godini stvara se beli, zadebljali cvat.
Listovi rastu naizmenično, jajastog su, izduženog i krupnog oblika smeštenog na debeloj stabljici u kojoj ga okružuje cvast. Ima jednu izraženu belu centralnu žilu. U drugoj godini stabljika naraste do 80 cm visine i razvija cveće koje raste skupljeno u grozdaste cvasti.
Cvetovi su dvopolni, pravilnog oblika i sastavljeni od venca sa žutim i jajastim laticama i čaške koju sačinjavaju eliptične i uske latice. Plod je ljuska sa mnogo sitnih semenki.
Poreklo
Ime vrste oleracea je epitet koji označava da se karfiol može koristiti kao povrće. Ime sorte botrytis je izvedena od grčka složene reči botris koja u prevodu znači grozd i reči eidos koja u prevodu znači izgled, a sve zbog grozdaste cvasti koja karakterizuje ovu biljku. Na stranim jezicima nazivi su cauliflower (eng.), cvjetača (hrv.), cvetača (slo.), Karfiol i Blumenkohl (nem.), cavolfiore (ita.), coliflor (špa.), chou-fleur (fra.) i drugi.
Gajenje
Može se posejati gusto kao sadnica na toplo mesto u rano proleće, a kada se razviju mali listovi, biljka se presađuje u oplođeno tlo koje se prethodno okopalo. Seje se na rastojanju od 50 × 50 cm, u zavisnosti od sorte.
Karfiol je dobro posaditi malo dublje u zemlju od one u kojoj su sadnice rasle. Mnogo joj odgovara vlaga zbog čega ju je neophodno često zalivati i veliki je potrošač hranljivih materija, a potrebno im je zemljište bogato kalijumom i azotom.
Kada je cvetna glava previše izložena suncu tokom vrelih i sparnih dana belu boju biljke treba zaštititi i osenčiti, inače glave ostaju neupadljive, smeđe, kržljave i male. Prekriven je sa jednim ili dva lista koja je potrebno spojiti u vrhu uz pomoć žice ili čvršćeg konca ili 2 lista pucaju i presavijaju se prema cvettu. Takođe im je potrebno i dovoljno vazduha za cirkulaciju i dalji rast cveta. Kako je veliki potrošač hranljivih sastojaka, može se zalivati preparatom od lišća gaveza koje je bogato kalijumom ili koprive koje je bogato azotom.
Upotreba
Osim cveta, kod karfiola je jestivo i lišće, i to u sirovom obliku, mada ga većina pre konzumacije termički obradi. Koristi se za pripremanje čorbi i supa.
Srodne biljke
Foto: Evita Ochel / Pixabay
Ostavite odgovor