Kikiriki (lat. Arachis hypogaea L.) je zeljasta, jednogodišnja biljka koja pripada porodici leguminoza (lat. Fabaceae). Može da naraste do 70 cm u visinu.
Latinski: Arachis hypogaea
Engleski: Peanut
Porodica: Leguminoze (Fabaceae)
Dimenzije: do 70 cm
Karakteristike
Stabljika raste ležeća ili uspravna, razgranata, a ispod pazuha listova rastu novi izdanci. Koren je razgranat, vretenast i dobro razvijen.
Listovi rastu naizmenično na dužim peteljkama, složeni su i pernati, obrasli sitnim dlakama. Sastoje se od dva para suprotnih, sedećih i jajastih lisaka. Sa jedne strane su glatki i sjajni, dok su s druge dlakavi. Cvetovi su dvopolni, nepravilni, dvostruki, uglavnom pojedinačni i rastu na dugim stabljikama. Čaška je dvousnata što znači da ima 3 - 4 usne (gornja), dok je donja kompletna. Venac biljke se sastoji od 5 žutih latica, tučak je obrastao i nosi 2 - 6 embriona semena i ima 10 prašnika. Cveta oko 50 dana nakon setve, u periodu od juna do avgusta.
Ubrzo nakon čim se pojavi mali cvet odmah počinje da menja smer rasta prema zemlji na dubinu od 8 - 9 cm i plodovi počinju da se razvijaju pod zemljom. Svaka biljka rađa oko 40 hrapavih mahuna u kojoj se obično nalaze 2 - 4 semena prekrivena tankom crveno-smeđom ljuskom. Dobra je medonosna biljka, a pčele obleću cveće sakupljajući malo polena i nektar.
Poreklo
Naziv kikiriki potiče od italijanskih reči chicchi i ricchi što u prevodu znači obilne bobice. Ime vrste hipogeje ukazuje na to da njeni plodovi rastu pod zemljom, tačnije od reči hipo što u prevodu znači dole i reči gaea što u prevodu znači Zemlja. Na stranim jezicima zove se peanut (eng.), pistache de terre (fra.), Erdnuss (nem.), cacahuate (špa.), arachide (ita.), zemeljski orešek (slo.) i drugi.
Stanište
Prirodno raste u oblastima Centralne i Južne Amerike. Gaji se u predelima Medireana i obalnim regionima gdje su tople klime.
Gajenje
Kikiriki se seje u maju nakon što prođe opasnost od mraza i to u peskovito i dorbo drenažno zemljište. Može se sejati sa ljuskom ili bez nje, ali ako se sadi bez ljuske obavezno ga je potrebno posaditi zajedno sa kožicom i održavati zemlju mokrom. Ako se poseje pojedinačno (za probu), treba paziti da se ne pomeša sa detelinom i iščupana poput korova. Potrebno mu je 4 meseca da sazre i spreman je za branje kada listovi požute.
Upotreba
Seme kikirikija je jestivo. Može se jesti sirovo, ali najčešće se konzumira prženo i kao slana grickalica. Međutim, kikiriki je vredan izvor proteina i masti i nije ni čudo što je u stranim kuhinjama (posebno azijskoj) čest sastojak glavnih jela. Seme sadrži oko 50% ulja, a hladnim presovanjem nastaje biljno ulje prijatnog mirisa i ukusa.
Srodne biljke
Foto: Praesentator / Pixabay
Ostavite odgovor