Kruška (lat. Pirus communis L.) je listopadno drvo koje pripada porodici ruža (lat. Rosaceae). Može da naraste i do 12 m visine, a formiše gustu, veliku i okruglu krošnju.
Latinski: Pirus communis
Engleski: Pear
Porodica: Ruže (Rosaceae)
Dimenzije: do 12 m
Karakteristike
Koren je dubok, slabo razgranat i vretenast, a stablo prečnika do 1 m. Kora debla je ispucala i svetla do tamno smeđe boje. Grane su maslinaste ili tamno crvenkasto braon boje. Pupoljci su prekriveni crvenkasto-smeđim do tamno smeđim ljuskama koje su na ivici dlakave. Vršni pupoljci su široko piramidalni, dok su bočni pupoljci dugi i zašiljeni.
Listovi su jednostavni, oštro zašiljeni na vrhu, goli, naizmenični, širine 3 - 8 cm i dužine 5 - 12 i rastu na peteljkama dužine do 5 cm. Cvetovi su pravilni, dvopolni, prečnika oko 3 cm, skupljeni u grozdove od po 3 - 9 cvasti. Sastoje se od venca i čaške koja se sastoji od 5
žuto-zelenih izbočenih latica, a venac od 5 okruglih latica. Ima 20 - 50 prašnika, a niti su beli dok su prašnice crvene do ružičaste boje. Ima jedan tučak i građen je od 2 - 5 međusobno sraslih listova. Cveta u aprilu i maju istovremeno sa listanjem.
Plodovi su sočni i čini ih beličasto meso omotano žutom ili zelenom korom, sa ostacima čaške na vrhu. Mogu da budu široki 4 - 12 cm i dugački 5 - 16 cm, a sadrže i nekoliko manjih spljoštenih, glatkih semenku tamnosmeđe boje. Sazrevaju na početku jeseni.
Poreklo
Ime roda Pirus je staro latinsko ime za krušku. Ime vrste Communis u prevodu znači često, uobičajeno. Na stranim jezicima zove se pear (eng.), Birne (nem.), pero (ita.), poire (fr.), peral (špa.), i dr.
Stanište
Kruška se gaji od davnina zbog sočnih i ukusnih plodova. Razmnožava se cepljenjem i semenom, a danas postoje mnoge sorte različitih oblika. Poželjne su sorte one koje rastu niže i više vodoravno jer njima odgovara lagano stanište koje se nalazi na našim regionima i duboko, rastresito, hranljivo i vlažno zemljište.
Voli područja sa blagim zimama iako je otporna i na hladne temperature i može da preživi i na -25°C. Plod se sakuplja u zavisnosti o sorti, najčešće krajem leta ili jeseni.
Dobra je medonosna biljka i cveće posećuju pčele, ali ima manje nektara i polena od drugih voćki.
Upotreba
Plodovi su ukusni i sočni, a ovisno o sroti mogu sadržavaju puno šećera. Koriste se sveže ili prerađene u kompote, marmelade, džemove i sokovi.
Srodne vrste
Foto: Hans Benn / Pixabay
Ostavite odgovor