Kurkuma (lat. Curcuma longa L.) je zeljasta trajnica koja pripada porodici đumbirovki (lat. Zingiberaceae). Izvorno raste u vlažnim i toplim tropskim regionima jugoistočne Azije.
Latinski: Curcuma longa
Engleski: Turmeric
Porodica: Đumbirovke (Zingiberaceae)
Dimenzije: do 100 cm
Karakteristike
Stabljika raste uspravna, a kad dostigne svoj puni razvoj postaje razgranata i može da naraste do 1 m visine.
Listovi se smenjuju poređani u dva reda, eliptični su i suženi na vrhu. Mogu da narastu veoma dugački, čak i preko 2 m, ali obično dostižu visinu / dužinu do oko 70 cm. Cvetovi su dvopolni i sakupljeni u guste cvasti koje se razvijaju u srednjem delu biljke. U svom prirodnom staništu cveta u avgustu. Rizom ima prirasle segmente, aromatičan je, cilindričan, a unutar tanke kore je intenzivno narandžasto-žute boje.
Poreklo
Ime roda Curcuma potiče od arapske reči koja znači sam naziv biljke - kurkuma. Ime vrste longa u prevodu znači izduženo. Na stranim jezicima zove se turmeric (eng.), cúrcuma (špa.), curcuma (ita i fra.), Gelbwurz, Safranwurz, Gelber Ingwer, Kurkume i Kurkuma (nem.), gengibre amarelo, raiz-de-sol, turmérico, cúrcuma i açafrão-da-terra (por.).
Gajenje
Gaji se setvom semena u jesen ili ranim sečenjem komada rizoma u leto. Rizomi se sade u saksiju i lagano pokriju zemljom tako da budu plitko zasađeni. Zemljište je potrebno redovno održavati vlažnim što će rezultisati rastom stabljike nakon čega se može presaditi na bolje mesto. Veoma je bitno da je zemljište na stalnom mestu sadnje dobro drenirano i stalno vlažno, puno svetlosti i toplote, ali ipak zaklonjeno od jakog sunca. Ako se lišće osuši to znači da je zemlja previše vlažna ili je biljka prekomerno izlagana suncu i treba ju maknuti ili zaštiti.
Upotreba
Kod kurkume se upotrebljiva cela biljka, iako se uglavnom meša sa pirinčem. Kuva se oko 45 minuta, a zatim suši i melje u prah koji se zatim koristi kao začin kari i kao boja za hranu.
Posjeduje blagotvorna dejstva koja pozitivno deluju na smanjenje nivoa holesterola, izlučivanje žući i funkciju jetre. Koristi se za poboljšavanje apetita i kod probavnih smetnji. Takođe se radi i tinktura u odnosu 1:5 i to kombinacijom kurkume i 70% alkohola. Parnom destilacijom korena kurkume i matičnjaka dobija se esencijalno ulje koje se koristi za sprečavanje pojave gasova u digestivnom sistemu. Ne preporuča se korišćenje u trudnoći.
Srodne vrste
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor