Lubenica (lat. Citrullus lanatus (Thunb.) Mansf.) je zeljasta, jednogodišnja biljka koja pripada porodici bundeva ili tikvi (lat. Cucurbitaceae). Razvijaju plodove veličine 20 do 30 cm.
Latinski: Citrullus lanatus
Engleski: Watermelon
Porodica: Bundeve ili tikve (Cucurbitaceae)
Dimenzije: do 50 cm
Karakteristike
Glavni koren je dubok i jak, dugačak oko 1 cm sa dužim bočnim korenima. Stabljika je prekrivena dlačicama i šupljikavim grozdovima, šuplja i duga do 3 m. Listovi su poređani naizmenično, perasto podeljeni i smešteni na dugim peteljkama. Mogu biti dugi do 30 cm iako se lišće koje raste prema vrhu stabljike postepeno smanjuje. Prekriveni su dlačicama, a sa godinama postaju grubi i tvrdi. U pazuhu biljke gormišu se duple ili trostruke grane.
Cvetovi su sitni, pravilni i jednopolni, sastavljeni od čaške sa 5 latica i venčića od 5 žutih latica prošaranih braon žilama. Muški cvetovi imaju 5 prašnika, dok ženski sačinjavaju jedan tučak sa jajnikom koji nosi više semenskih embriona. Cvetaju od juna do Avgusta. Procenjuje se da je za potpuno oprašivanje cveta potrebno oko 30 pčela. Nakon uspešnog oprašivanja, razvijaju se plodovi koji poprimaju duguljasti ili okrugli oblik, prečnika oko 20 - 30 cm, a težine 5 - 20 kg. Spolja su uglavnom zelene boje prošarani belim šarama, glatke površine, a sočni i crveni iznustra sa brojnim ovalnim, spljoštenim semenkama.
Potiče iz Afrike, a gaji se u oblastima tople i umerene klime. Raste na sunčanim, toplim i zaštićenim staništima na temperaturama iznad 25°C. Zemljište bi trebalo da bude duboko oplođeno, bogato humusom i dovoljno vlažno.
Poreklo
Latinsko ime roda Citrullus potiče od italijanske reči citriolo što u prevodu znači tikva. Ime vrsta lanatus u prevodu znači znači vunasti. Na stranim jezicima zove se watermelon (eng.), melon d’eau i pastèque (fra.), Wassermelone (nem.), anguria i cocomero (tal.), aguamelón, sandía i patilla (špa.).
Gajenje
Za kultivisanje lubenice potrebno je prethodno uzgajanje u zatvorenom. Seje se u aprilu u male saksije i čuva na toplom na prozorskoj dasci ili u stakleniku. Temperatura klijanja ne bi smela da bude ispod 15°C, najbolje oko 30°C. Presađuje se u baštu od sredine maja.
Za svaku lubenicu treba obezbediti najmanje kvadratni metar prostora. Pre presađivanja dobro oplodite zemljište, zasadite biljku i malčirajte. Zalivajte redovno i obilno. Zrak mora da bude konstantan i ravnomerno vlažan. Suša utiče na usporavanje rasta, ali mora da bude na intenzivnoj svetlosti, jer nedostatak iste negativno utiče na razvoj plodova. Optimalne
temperature za razvoj ploda kreću se između 25 - 30°C.
Upotreba
Plodovi lubenice su jestivi, veoma ukusni, slatki i sočni. Bogate su vitaminom A i C, kalijumom, magnezijumom i dobre su za bubrege, srce, regulišu krvni pritisak i čiste telo. Kora lubenice je takođe jestiva, mada ima loš ukus. Iako je za mnoge neobično, seme je takođe jestivo i može se jesti kao grickalica.
Srodne vrste
Foto: lorenzoandreotti / Pixabay
Ostavite odgovor