Pasulj (lat. Phaseolus vulgaris L.) je zeljasta jednogodišnja biljka koja pripada porodici leguminoza (lat. Fabaceae). Visoke sorte mogu rasti do 3 m visine.
Latinski: Phaseolus vulgaris
Engleski: Bean
Porodica: Leguminoze (Fabaceae)
Dimenzije: do 3 m
Karakteristike
Stabljika raste uspravno i tanka je, a u zavisnosti od sorte, može da bude penjajuća ili grmolika.
Koren je vretenast, sa brojnim čvorovima. Listovi rastu naizmenično i smešteni su na dugim peteljkama. Sastoje se od tri lista sa malom palisadom i zašiljenim vrhom. Cvetovi su dvopolni, nepravilni i sakupljeni po 5 u grozdaste cvasti. Imaju dvostruko cveće, čaška je cevasto-zvonastog oblika sa 5 kraćih zubaca. Venci su bele, žute i ljubičaste boje.
Prašnika je 10, obrasli su i imaju više zametaka, a svi su stopljeno u cev, osim onog koji raste sam i slobodno. Cvetaju tokom leta. Posle oprašivanja razvijaju se mahune dužine 10 - 20 cm sa više semena u obliku bubrega.
Prirodno potiče iz Južne Amerike, a u Evropu je uveden u 16. veku. Gaji se kao povrtna kultura.
Poreklo
Ime vrste vulgaris u prevodu znači zajedničko. Na stranim jezicima zove se bean (eng.), fižol (slo.), grah (hrv.), Fisole i Gartenbohne (nem.), porotos, frijoles haricot i judías (špa.), fagiolo (ita.)
Gajenje
Postoje dve glavne podele pasulja, a to su visoki pasulj i niski pasulj. Visokom pasulju treba postaviti čvrste temelje da bi mogao nesmetano rasti. U penjanju se prihvata i omotava oko podrške sa leve strane. Za podršku se mogu koristiti i bambusove grane, ali jednom kad pasulj počne da raste i rađa mahune, zbog velike težine bambusove grane biće potrebno ojačati dodatnom podrškom.
Posle branja mahuna, umesto čupanja, biljke se seku iznad zemlje i puštaju koren da se raspada. Raspadajuće žile obogaćuju zemlju azotom zbog čega je pasulj dobra predkultura za biljke kojima je potrebno više azota i koje imaju obilnije lišće, na primer kupus. Pasulj se lako čuva i dostupan je tokom cele godine.
Upotreba
Za jelo se koriste nezrele mahune ili zrelo seme. Zbog visokog sadržaja proteina i ugljenih hidrata jedna su od najhranljivijih namirnica. Koža pasulja je lekovita, a smanjuje količinu šećera u krvi i urinu. Jedna kašika kože pasulja se kuva 2 sata u pola litra vode i tako se pije kao čaj tokom dana. Pošto ne sadrži gluten, mogu ga koristiti i oboleli od celijakije.
Srodne biljke
Foto: Florentina-I / Pixabay
Ostavite odgovor