Špargla (lat. Asparagus officinalis L.) je zeljasta, višegodišnja biljka koja pripada istoimenoj porodici špargli (lat. Asparagaceae), a raste do 2 m visine.
Latinski: Asparagus officinalis
Engleski: Asparagus
Porodica: Špargle (Asparagaceae)
Dimenzije: do 2 m
Karakteristike
Iz mnogih pupoljaka u proleće niču ciliindrični, uspravni izbojci na vrhu prekriveni mesnatim ljuskama.
Stabljika raste uspravna, na dnu je drvenasta i deblja, veoma razgranata, a može da naraste i do 2 m visine. Korem je dug do 1 m i zadebljao. Listovi su prekriveni ljuskama, Cvetovi su pojedinačni ili sakupljeni po 2 - 4 cveta zajedno, žuto-zelene boje, mali, zvonkoliki i rastu na tankoj stabljici u pazuhu lista. Špargla je dvodomna biljka što znači da ženski i muški cvetovi rastu na odvojenim biljkama. Ženski cvet ima zarastao tučak i 6 zakržljalih prašnika dok muško cveće ima 6 prašnika sa dugačkim nitima.
Plod je mala crvena boba veličine graška sa sitnim crnim semenkama. Špargla prirodno raste na obalnim predelima, alii kao povrće gaji se i u kontinentalnom delu. Razmnožava se reznicama i semenom.
Poreklo
Latinsko ime roda šparoga potiče od grčke reči spargao što u prevodu znači izbijati zbog toga što se razvija tako što zemlja puca i špargla izlazi iz raspuknute zemlje. Ime vrste officinalis je uobičajeno ime za istaknutu vrstu u rodu zbog lekovitih svojstava.
Na stranim jezicima zove se asparagus (eng.), šparoga (hrv.), Gemeiner Spargel i Gemüsespargel (nem.), asparagio i asparago (ita.), asperge (fra.), espárrago (špa.), špargelj i beluš (slo.) i drugi.
Gajenje
Špargla je višegodišnja biljka i seje se prve godine, a ostavlja dve godine da miruje. U trećoj godini razvijaju se plodovi i bere se tokom aprila i dela maja kada se izdanci probiju na površinu. Takođe se mogu saditi i jednogodišnje sadnice i to na razdaljinu od 50 cm. Sadnja špargli je višegodišnja plantaža koja se može eksploatisati godinama.
Špargla voli toplo i sunčano mesto, a pogoduje joj hranljivo, propusno i svetlo, peskovito zemljište. Zemlja mora da bude duboka zbog korenja koje može rasti i do 4 m u dubinu što je popularan način za gajenje belih špargli. Neophodno im je uskratiti svjetlostpokrivajući ih folijom koja ne propušta svetlost, pa neće razviti hlorofil i zelenu boju. Takve špargle imaju blaži ukus i više vitamina.
Upotreba
Od špargle su jestivi mladi izdanci, i to kuvani dok se mekši mogu jesti i sirovi.Pored toga što su delikatesni, poboljšavaju izlučivanje urina i uopštenu funkciju bubrega. Seme se može pržiti, kuvati i konzumirati kao zamena za kafu.
Srodne biljke
Foto: Couleur / Pixabay
Ostavite odgovor