Šumska ciklama (lat. Cyclamen purpurascens Mill.) je zeljasta biljka koja pripada porodici jagorčevina (lat. Primulaceae), a jedna je od vrsta ciklama. Stabljika je uspravna, visoka 10 - 25 cm.
Latinski: Cyclamen purpurascens
Engleski: Alpine cyclamen, European cyclamen, Purple cyclamen
Porodica: Jagorčevine (Primulaceae)
Dimenzije: do 25 cm
Karakteristike
Krtol je debeo i okrugao i debeo, veličine 1,5 - 5 cm sa kratkim korenima.
Listovi su u obliku bubrega sa srcolikom osnovom, kožni na dodir, tamnozeleni sa jedne strane sa srebrnim žilama, a sa druge tamnocrvene. Uglavnom imaju čvrste ivice ili su fino nazubljeni, a rastu na dugim peteljkama. Formišu se u jesen, rastu preko zime i venu na proleće, tako preko leta miruju.
Cvetovi su pojedinačni, rastu savijeno, dugi oko 1,5 cm, prijatnog mirisa i formišu se na stabljikama dužine do 15 cm. Građene su od šolje (čaške) sa 5 režnjeva, venčić ima jajaste latice ružičasto-ljubičaste boje i ima 5 pražnika. Cveta od juna do septembra.
Plod je sferna kapsula duga oko 9 mm, podeljena u pet delova i sadrži nekoliko sitnih semenki dužine oko 2,5 mm.
Poreklo
Latinsko ime roda Ciklama potiče od grčke reči kiklamines što u prevodu znači krug, okrugli zbog spljoštenih korenovskih krtola. Ime vrste purpurascens potiče iz Grčke reči porphyra što u prevodu znači ljubičasta, crvenkasto-ljubičasta boja. Na stranim jezicima zove se purple cyclamen, European cyclamen i Alpine cyclamen (eng.), Zyklame, Wildes Alpenveilchen i Europäische Alpenveilchen (nem.), pain de pourceau, cyclamen pourpre, cyclamen d’Europe i cyclamen des Alpes (fra.), pan porcino i ciclamen de Europ (ita.)
Stanište
Šumska ciklama je rasprostranjena u južnoj i centralnoj Evropi. Njena staništa su najčešće listopadne šume i druga senovita ili polusenovita mesta, a raste na svežim i neutralnim do blago kiselim zemljištima do 2.000 m nadmorske visine. Biljka je zaštićena i zabranjeno je branje u prirodi.
Rod ciklame uključuje 23 vrste. Postoji veliki broj sorti koje se najviše razlikuju po boji cveća, lišća i obliku, a neke vrste gaje se kao sobno bilje.
Upotreba
Sirove krtole sadrže saponin ciklamin koji deluje nadražujuće i izaziva snažno povraćanje i dijareju, zapaljenje sluzokože, u velikim količinama izaziva znojenje, vrtoglavicu i grčeve, ali i abortus kod trudnica. U težim uslovima zbog nemogućnosti disanja može nastupiti i smrt.
Saponini se razlažu sušenjem i kuvanjem, a skuvani i pečeni krtoli su potpuno jestivi. Većina životinja ga uglavnom izbegava zbog gorkog ukusa, ali ga divlje svinje vole.
Ostavite odgovor