Uljana repica (lat. Brassica napus L.) je zeljasta, dvogodišnja biljka koja pripada porodici kupusnjača (lat. Brassicaceae). Stabljika uljane repice je crvenkaste boje i naraste do 150 cm u visinu.
Latinski: Brassica napus
Engleski: Rapeseed
Porodica: Kupusnjače (Brassicaceae)
Dimenzije: do 150 cm
Karakteristike
Seje se početkom jeseni i tako se u prvoj godini razvija lisna rozeta, dok u drugoj godini raste uspravna stabljika sa cvetovima. Stabljika uljane repice je glatka, okruglasta, u gornjem dijelu razgranata, crvenkaste boje i naraste do 150 cm u visinu. Koren biljke je u donjem delu zadebljan, vretenast, i raste 1 m u dubinu. Listovi su plavozelene boje, dugi do 40 cm i imaju 2 - 5 pari nepravilnih bočnih nazubljenih delova. Gornji listovi su kopljasti, celi i sedeći, dok se donji nalaze na 10 - 30 cm dugoj peteljci.
Cvetovi uljane repice su pravilni, dvopolni i prečnika oko 15 mm. Sastoje se od 4 lapa, 4 žute latice i 6 prašnika, a sakupljaju se u skupove od 20 - 60 u uspravno skupljene cvasti. Cveta krajem proleća.
Plod je mahuna dugačka 5 - 12 cm, širine do 4 mm, a sadržava 12 - 18 malih, okruglihsemenki bogatih uljem (40 - 50%).
Poreklo
Latinsko ime roda Brassica potiče od grčke reči brassein što znači kuvati i koristi se slično kao i druge kupusnjače. Ime vrste napus potiče od grčke reči napa što znači repa. Na stranim jezicima poznat je pod nazivom o rapeseed (eng.), nabo (špa.), Raps (nem.), colza (fr. i ital.), i dr.
Stanište
Gaji se u oblastima umerene i blage klime širom sveta. Raste u poljima, pored puteva, na ruderalnim mestima. Vreme setve može da bude zima ili proleće. Ako se seje zimi cvetaće u aprilu, a ako se seje u proleće cvetaće kasnije u julu. Seje se na velikim površinama, a u fazi intenzivnog cvetanja formiše impozantne predele i vidike. Odgovara joj vlažno, svetlo i plodno tle.
Smatra se veoma dobrom i medonosnom biljkom što znači da dnevni prinos meda može da bude čak i do 5 kg. Na površini od 1 ha pčele sakupe ukupno oko 200 kg meda. Med uljane repice je svetlo žute boje, jer sadrži više grožđanog od voćnog šećera koji nakon ključanka postaje sive boje.
Upotreba
Od semena uljane repice se pravi biljno ulje koje se koristi kao biodizel i u prehrambenoj industriji. Takođe se koristi u proizvodnji sapuna, lakova i boja, a listovi su jestivi i ukusom podsećaju na kupus.
Srodne vrste
Foto: congerdesign / Pixabay
Ostavite odgovor