Kanarska palma (lat. Phoenix canariensis) je zimzeleno drvo ili grm koje pripada porodici palmi (lat. Arecaceae). Drvo raste uspravno u proseku 10 - 20 m u visinu iako neke vrste mogu da narastu i puno više.
Latinski: Phoenix canariensis
Engleski: Canary Island date palm, Pineapple palm
Porodica: Palme (Arecaceae)
Dimenzije: 10 do 20 m
Karakteristike
Deblo je prekriveno ožiljcima od opalog lišća i prečnika do 140 cm. Listovi su pojedinačni, presavijeni i rastu sakupljeni u rozetu na vrhu drveta. Rašireni su, uspravno savijeni i sastavljeni od 50 - 100 kožnih i krutih listića. Cvetovi su žučkasto bele boje, dvodomni, a muški cvetovi su gusto skupljeni u cvasti koji mogu da budu dugi do 2 m. Cvetaju od februara do juna.
Plod je narandžaste do smeđe-žute boje i sačinjava ga ovalna koštunica duga do 2 cm, a koja sadržava samo jedno seme. Sazreva tek sledeće godine od sadnje i to u kasnu jesen.
Poreklo
Ime roda Feniks potiče od grčke reči phoinik što u prevodu znači ljubičasta zbog boje ploda. Prema drugom izvoru, pominje se da ga je koristio Teofrast, a dato ime je ukazivalo na to da su Grke sa ovom biljkom upoznali Feničani. Naziv vrste canariensis označava originalno stanište i oblast Kanarskih ostrva.
Na stranim jezicima zove se pineapple palm i Canary Island date palm (eng.), faux dattier, palmier des Canaries i dattier des Canaries (fra.), Kanarische Dattelpalme (nem.), palma delle Canarie (ital.), palmeira-das-canárias (port.), palma canaria i palmera canaria (špa.), i dr.
Stanište
Prirodno se distribuiše i raste na Kanarskim ostrvima koji pripadaju Španiji, a nalaze se severozapadno od obale Afrike. U Evropi se gaji od druge polovine 19. veka kao ukrasna biljka u regionima oko Mediterana. Veći primerci se sade kao drveće u baštama i parkovima, dok se u kontinentalnom delu gaje manji primerci kao sobne biljke u ukrasnim saksijama.
Gajenje
Za povoljan rast i razvoj, kanarska palma zahteva osunčano stanište sa puno svetlosti. Otporna je na niske temperature i može da preživi i na -10°C, iako je dobro držati ju na temperaturama od najmanje 7°C. Podnosi bilo koje zemljište, ali voli dobro drenirano i plodno zemljište. Ljeti ju je potrebno obilno zalivati i đubriti tečnim đubrivom svake 3 nedelje.
Tokom zime zemlju je potrebno držati samo malo vlažnom da se ne bi osušila. Razmnožava se semenom u proleće koje brzo klija na temperaturama od 18 - 21°C. U domaćoj kultivaciji kanarska palma ne cveta.
Upotreba
Plodovi kanarske palme su jestivi, ali od male koristi zbog lošeg ukusa i malog prinosa.
Srodne vrste
Foto: adelekeaton / Pixabay
Ostavite odgovor