Pitomi zdravac ili zdravac (lat. Geranium macrorrhizum L.) je višegodišnja biljka koja pripada porodici zdravaca (lat. Geraniaceae). Raste nisko i gusto prekriva zemljište, ali raste do 40 cm.
Latinski: Geranium macrorrhizum
Engleski: Bigroot geranium, Rock crane's-bill, Bulgarian geranium
Porodica: Zdravci (Geraniaceae)
Dimenzije: do 40 cm
Karakteristike
Listovi su sa obe strane dlakavi, jednostavni, prijatnog mirisa i aromatični. Donji listovi rastu na dugim peteljkama (oko 10 - 20 cm) i skupljeni su u rozetu koju sačinjava 5 -7 grubo nazubljenih režnjeva. Listovi na stabljici rastu nastuprotno, veliki su (prečnika oko 10 cm) i urezani u 2 - 3 manja režnja. Gornji su sedeći dok su donji na kratkim peteljkama.
Cvetovi su dvopolni, prečnika oko 1 cm, crveno-ljubičaste boje i rastu na dugim, uspravnim stabljikama koje su skupljenim u cvasti. Prašnika ima 10, a cveta od aprila do juna.
Plod sačinjava gola kapsula i dobra je medonosna biljka koju često posećuju pčele i sakupljaju nektar na cvetovima i malo polena.
Poreklo
Latinsko ime roda geranijum potiče od grčke reči geranos što u prevodu znači ždral i to zbog kljunastog oblika voća. Ime vrste macrorrhizum u prevodu znači veliki koren. Na stranim jezicima zove se bigroot geranium, rock crane’s-bill i Bulgarian geranium (eng.), Felsen-Storchschnabel i Balkan-Storchschnabel (nem.), korenikasta krvomočnica (slo.), geranio crestato i geranio odoroso (ita.), géranium à gros rhizome i géranium à grosses racines, (fra.).
Stanište
Rasprostranjen je u oblastima južne i centralne Evrope, sve od Francuske, pa do Bugarske i Rumunija. Raste na senovitim ili sunčanim mestima u brdskim predelima, ali se gaji i kao ukrasna biljka.
Gajenje
Razmnožava se deljenjem ili semenom, otporan je i na vlagu i ne zahteva posebnu negu osim ograničenja njegovog rasta, jer kako raste tako stvara gusti pokrivač na zemlji. Voli vlažna i dobro drenirana zemljišta, a uglavnom uspeva na senovitim mestima.
Vrste
Od sorti za gajenje značajne vrste su:
Spessart, Album - latice cveća su bele sa primesom ružičaste, a latice čaške su jarko crvene boje
Czakor - cvetovi su crveno ljubičasti, dok listovi u jesen postaju takođe ljubičasti
Ingversenova sorta - cvetovi su mutno rozi, a listovi svetlo zeleni
Lohfelden - cvetovi su svetlo roze do ljubičaste boje i nižeg je rasta od drugih vrsta
Ridsko - cvetovi su rozo-ljubičaste boje, a listovi listopadni i svetlo zeleni
Variegatum - cvetovi su rozi, a listovi sivozeleni do beličaste žute boje, voli polusenke
Velebit - cvetovi crveno-ljubičaste boje
Srodne biljke
Foto: Meneerke bloem / CC
Ostavite odgovor