Leblebija (lat. Cicer arietinum L.) je zeljasta jednogodišnja biljka koja pripada porodici leguminoza (lat. Fabaceae). Može narasti do 80 cm visine.
Latinski: Cicer arietinum
Engleski: Chickpea, Chick pea
Porodica: Leguminoze (Fabaceae)
Dimenzije: do 80 cm
Karakteristike
Stabljike rastu uspravno, u donjem delu su drvenaste, pri vrhu razgranate. Listovi su nasuprotni, neobično perasti i složeni. Sastoje se od 6 - 7 parova sitnih lisaka koje imaju nazubljene ivice i rastu na kratki stabljikama. Bazu sačinjavaju mali palistići.
Cvetovi su nepravilni, dvopolni i smešteni na kratkim stabljiikama. Rastu pojedinačno u pazušcima listova. Imaju dvostruko ocveće, čaška je nazubljena i svetlo zelene boje dok je venac bele, a tučak ima obrastao jajnik Ima 10 prašnika i svi su spojeni u jednu cev osim jednog koji raste sam i slobodan.
Plodovi su male, mehurićave naduvane mahune, od kojih svaka sadrži samo jedno ili dva bledo žuta, okrugla semena. Leblebija je jedna od najstarijih gajenih kultura. Posle soje i pasulja u svetskoj proizvodnji, leblebiija je treća mahunarka u uzgoju.
Poreklo
Latinsko ime roda Cicer je drevno ime za leblebiju, verovatno je izvedeno iz praindo-germanske reči za mahunu. Ime vrste arietinum potiče od latinske reči ovan što u prevodu ima isto značenje i ukazuje na sličnost klijavog semena sa glavom ovna. Na stranim jezicima zove se chickpea (eng.), pois chiche (fra.), garbanzo (špa.), Kichererbse (nem.), cece (ita.), čičerika (slo.), grão-de-bico (por.) i slanutak (hrv.).
Gajenje
Leblebija se gaji kao i bilo koja druga mahunarka. Seme se seje u proleće u isušeno zemjlište i zalivamo po potrebi. Jedina neprijatnost je čišćenje leblebije jer svaka mahuna sadrži samo jedno seme, što oduzima puno vremena da očistimo dovoljnu količinu.
Upotreba
Leblebija je jestiva i odlična je namirnica koja se često koristi u kuhinji. Pored toga što je vrlo hranljiv i blagog ukusa, dobro se slaže sa mnogim drugim namirnicama. Sušene leblebije treba kuvati i do 2 sata, dok se namočena leblebija drži u vodi preko noći za 45 minuta kuvanja.
Najpoznatija upotreba u svetskoj kuhinji je za pripremanje falafela, a pravi se kuvanjem leblebija, zatim samelje i uz dodavanje začina oblikuju male kuglice koje se posle prže na ulju. Kuvana leblebija se takođe može koristiti kao međuobrok dodavanjem samo malo začina kao što su na primer mleveni čili ili paprika. Leblebija se može jesti sirova ako ga stavite u malo vode da malo proklija i pusti klice koje se posle jedu. Mladi listovi su takođe jestivi kao kuvano povrće.
Srodne biljke
Foto: PatriciaMaine / Pixabay
Ostavite odgovor