Endivija (lat. Cichorium endivia L.) je zeljasta, jednogodišnja ili dvogodišnja biljka koja pripada porodici glavočika (lat. Asteraceae). Spada u samoniklo bilje.
Latinski: Cichorium endivia
Engleski: Endive
Porodica: glavočike (Asteraceae)
Dimenzije: do 100 cm
Karakteristike
Iako je dvogodišnja biljka, kultivisana je da bude jednogodišnja. Stabljika je u središtu šuplja i kratka, a može da naraste i do 100 cm visine. Kada dosegne punu visinu u gornjem delu postaje razgranata. Listovi su u početku u obliku rozete, a kasnije su naizmenično poređani i mogu biti nazubljeni, okrugli, ovalni, naborani ili glatki.
Cvetovi su dvopolni, u obliku zvezde, svetloplav boje i nepravilni, a kako rastu dalje se razvijaju u kratke peteljke ili stabljike. Jajni nosi jedan semenski embrion i ima 5 prašnika. Potiče sa Mediterana, prvi su ga počeli gajiti stari Grci i Rimljani
Poreklo
Latinsko ime roda Cichorium potiče od grčke reči kio što znači idem i chorion, reči koja označava polje, a vezano je za stanište. Na stranim jezicima imena za endiviju su endive (eng.), chicorée endive (fr.), Endivie (nem.), endibia, escarola (špa.), indivia (tal.), i endívia (port.)).
Klima i stanište
Za povoljan rast i razvoj, endivija traži zaštićen, topao i sunčan položaj. Osetljiva je na mraz i smetaju joj temperature ispod 6°C, a optimalna temperatura za rast je 5 - 18°C. Može da podnese sve vrste zemljišta, ali najviše voli dobro drenirana i lagana tla.
Setva
Setva u zatvorenom započinje u prolećnoj sezoni ili u februaru i martu, a seme klija za 3 -7 dana. Presađujemo ju u martu i aprilu, kada se razvije 4 - 6 listova. Za jesenji uzgoj sejemo ga u junu i julu i presađujemo u julu i avgustu. Direktna sadnja u zemlju je moguća od kraja juna. Rastojanje između biljaka mora da bude oko 30 × 30 cm ili 30 × 25 jer ako rastu bliže, pre će izbledeti unutrašnjost.
Zemljište pripremamo kopanjem i đubrenjem i to razgrađenim stajnjakom. Dalje đubrenje nije potrebno, osim kod vrlo slabog kvaliteta zemljišta. Nega se vrši redovnim zalivanjem, jer u slučaju suše prerasta u cvet, a ako pre berbe ne dobije dovoljno vlažnosti, postaće veoma gorko. Ako želimo da glave dalje blede, beremo ih malo ranije.
Kompatibilne biljke
Dobrim komšijama endivije smatraju se praziluk, kupus i komorač. U plodoredu endivija se može sejati nakon graška, spanaća i šargarepe.
Žetva
Endivija se bere sredinom jeseni, obično u oktobru i novembru. Ako biljke želimo da dulje sačuvamo sveže potrebno ih je stalno držati u podrumu na najhladnijem mestu ili da ju zakopati u pesak.
Srodne vrste
- Afrička ivančica
- Ageratum
- Artičoka
- Brojanica
- Crni koren
- Endivija
- Hajdučka trava
- Ivančica, bela rada
- Kanarska ivančica
- Krasuljak
- Maslačak
- Pelin
- Radič
Foto: Jamain / CC
Ostavite odgovor